A knai konyht szinte azonnal meg lehet szeretni, a japn teleket viszont meglehetsen furcsnak fogja tallni a klfldi. Japn konyhja -- nem is olyan rgen -- elssorban vegetrinus volt, csak a haltelek tettk kiss vltozatosabb. A XIX. szzadban kezdtk btrabban hasznlni a hst, de a tejtermkek pldin sohasem vltak igazn npszerv. A sajtot valami rmes dolognak tartjk, a fzshez nem hasznlnak vajat, tejet pedig szinte egyltaln nem isznak. A sts fortlyait a portuglok mr a XVI. szzadban elhoztk Japnba, a legtbb tel mgis fn prolva kszl. A japn telek egy rsze mintha nem lenne kellkppen tfzve, ms rszknek pedig igen szokatlan az ze, elssorban a klfldn nem hasznlatos alapanyagok -- pldul a szjababtr vagy a kesernys pc -- kvetkeztben. Az lvezet egy rszt a ltvny okozza: a vilgon egyetlen np sincs, amely ekkora figyelmet szentelne az telek kllemnek, mg Dlkelet-zsiban sem. Mivel az emberek nagy rsze vszzadokon keresztl nagy szegnysgben lt s elssorban rizsen tartotta fenn magt, a japn telek legtbbje egyszer, de mindenekeltt a ltvnyos megjelensre s a markns, csps zhatsra trekednek. De ha mr egyszer sikerlt megkedvelni a japn teleket, nem kevs meglepetssel, jdonsggal szolglnak. Az heseket szmos vendglthely vrja, az elegns restoranoktol a kezdve a bigig, ahol legfeljebb nmi harapnivalt kaphatunk az ital mell, viszont egsz biztosan tallkozni fogunk nhny szomjas gsval. A restoran feltehetleg eurpai teleket knl. Az igazi japn vendgl a ryoriya. A ryoriyk vlasztka ltalban csak nhny, de az is lehet, hogy csak egyetlen telfajtra korltozdik, pl. tempurt, sushit vagy tsztaflket lehet kapni. Az tlap ppen ezrt nem klnsebben lnyeges csak sszezavarja az embert. A japn telek nem szigor sorrendben kvetik egymst, tbb telt szolglnak fel egyszerre, ezrt a fogsok sajnos gyakran hidegek. Ez a japnokat nem zavarja, hiszen egy idben kifejezetten divatos volt hidegen enni az teleket, mivel a csszr konyhja olyan messze volt az tkezhelyisgektl, hogy a forr telek legfeljebb is csak langyosan rhettek el a rendeltetsi helykre. A levest ltalban msodik fogsknt eszik, de tulajdonkppen brmikor sor kerlhet r az tkezs sorn. Desszertet szinte soha nem esznek. A japnok kln eszik a stemnyeket s vacsora sima ftt rizzsel fejezdik be. A japnok mindig kt tl ftt rizst esznek, az egyiket a halottakrt. Ha Japnban jrnak bzzk nyugodtan magukat a hzigazdk segtsgre, klnsen ha a hamistatllan japn fogadk (ryokan) egyikben szlltak meg, ezek ugyanis az orszg csodi kz tartoznak.
A legfbb alkoholtartalm ital a sake (szk). Ez egy elg enyhe rizsbor amit melegen fogyasztanak kis csszkben. A japnokat rendszerint lenygzi, hogy a nyugatrl rkezett tristk mekkora mennyisget tudnak a sake-bl fogyasztani, hiszen a zsrszegny trend kveztkeztben a japnok kevsb brjk az alkoholt. J a srk s a japn whisky is fogyaszhat, ez utbbinl a Suntory a leghresebb mrka. A szlbor mg nem az igazi, de a jvben bizonyra ezt is finomtjk.
Receptek:
A sushi sz jelentse: hossz-let-kltemny. A sushi az lelemezstudsok szerint nagyon egszsges tel: finom, knny, alacsony kalriatartalm tel. A sushi eredetileg gy keletkezett, hogy a nyers hst rizsbe csomagolva troltk, gy tovbb friss maradt. Csak ksbb kezdtk el egytt fogyasztani a kettt. Ma a sushi nemcsak Japnban, hanem klfldn is npszer fogss vlt. Ahhoz, hogy az emberbl itamae, azaz sushi-mester legyen, hossz vek tanulsa szksges. Addig is, me egy kis rvid bevezet, hogy az tteremben ne legynk tancstalanok, mit kstoljunk meg.
A sushi legfontosabb alapanyagai:
-
kerek szem (rizott) rizs,
-
rizs-ecet,
-
szrtott nori-lapok (paprvkony algalapok),
-
wasabi (zld szn japn torma),
-
shoyu (japn szjaszsz),
-
gari (ecetben eltett gymbrszeletek),
-
daikon (japn retek),
-
wakegi (jhagyma),
-
nyers hal.
Az itamae legfontosabb munkaeszkze a hocho, a ks. A sushi elksztsnek egyik alapvet felttele, hogy a ksek borotvalesek legyenek, mert csak les ksekkel lehet az alapanyagokat hajszlvkony szeletekre vgni. A sushi ksztshez makisut, bambuszgyknyt is hasznlnak, ennek segtsgvel kszlnek a sushi-tekercsek.
A sushihoz kretknt gyakran szolglnak fel misolevest, italknt legjobb saket vagy zld tet inni hozz.
A sushinak kt f fajtja van: az egyik a nigiri sushi, ahol egy kzzel formzott rizsgombcon tlaljk a halszeletet, a msik a maki sushi, ahol a rizs s a hal a nori-lapok segtsgvel kis hengerekk van formzva.
AKAGAI, vrs vnuszkagyl
Ez a kagyl az egyik legzletesebb sushi-alapanyag, s ennek megfelelen meglehetsen drga is. A japnok klnsen a hashirat s a himot kedvelik, elbbi a kagyl zrizmnak, utbbi a hst a hjhoz tapaszt szlak japn neve.

KAPPA MAKI, uborkval
Maki vegetriusoknak: noribl, rizsbl s uborkbl kszl.

IKA, tintahal
A tintahal hagyomnyos sushi-alapanyag. Nyersen a tintahal spadt-fehr szn, fzve bborvrs sznv vlik a bre, a ftt poliphoz hasonlv.

MAGURO, tonhal
A tonhal klasszikus sushi-hal. A hal sovny rszeit hasznljk fel. Hsa vrs szn. A finom szeleteket nyersen, kzzel formzott rizsgombcokon tlaljk.

IKURA, lazackavir
A lazac aranyvrs szn kavirjt leggyakrabban gunkan makiknt, "csatahaj tekercs"-knt tlaljk.

EBI, homr
A rk prols kzben egy kis nyrs segtsgvel kap egyenes formt. Hidegen tlaljk.

TAKO, polip
Csak nagyon rvid ideig proljk: 15 msodperc a forr vzben ppen elg. A karokat ferdn vkony szeletekre vgjk.

TAKO, krk
Ehhez a sushihoz a tintahal karjait hasznljk fel, mg az ikahoz a testt.

SAKE, lazac
Vletlenl ugyangy hvjk, mint a rizsbort, de mshogy ejtik ki a kt szt. Japnban szinte sohasem esznek nyers lazacot. Ez a szoks a Kaliforniban l japnoknak ksznhet.

ALASZKA TEKERCS, a replhal ikrjval
Ez a tekercs kvl hordja a rizsrtegt. Elszr rizzsel bortjk be a nori lapot, majd megfordtjk, s erre jn a tltelk. Egy darab flia segtsgvel tekerik ssze. Ez a vltozat halikrval van dsztve.

ANAGO, tengeri angolna
Csak kis angolnkat lehet az anagohoz felhasznlni. desks szszban proljk meg a hst, ugyanezt a szszt tlaljk a sushihoz is.

FUTO MAKI, zldsggel
Ezek a vastag tekercsek szinte brmivel megtlthetk. Tbbnyire vegetrinus tltelkkel kszlnek, pldul spenttal, uborkval, avokdval, tkkel, shiitake gombval vagy akr omlettel.

SABA, makrla
Tbbnyire marinlva, ezsts brvel egytt tlaljk.

TAMAGO, omlett
A tamago kiss desks tojsomlett rizsen tlalva, gyakran egy nori-v tartja egyben.

TEKKA MAKI, tonhallal
Klasszikus tekercs noribl, rizsbl s egy szelet nyers tonhalbl. Ltezik csps vltozata is, ennl a halat borspasztval marinljk.

HOTATEGAI, szentjakab kagyl
Japnban nagyon kedvelt sushi. A szentjakab kagyl nem tartozik a szoksos kagylfajtk kz, mert meglehetsen mozgkony a vz alatt. A japnok szerint azonban nyencfalat. A legfinomabb nyersen fogyasztva.

HAMACHI, srgafark ton
Gyakran gy szeletelik, hogy egy csk vagy az egyik sarka sttebb legyen. Ers "halze" van.

ALASZKA TEKERCS, lazaccal, avokdval, szezmmaggal
Enyhn pirtott szezmmag, nyers lazac s avokd teszi ezt a sushit klnlegess.

O-TORO, nagyon zsros tonhal
A tonhal legzsrosabb rszbl kszl. A tonhaldarabok kzl a legjobbnak tartjk, s nyersen fogyasztjk.

TOBIUONOKO, a replhal ikrja
Arany kavirnak is nevezik, gunkan makiknt ksztik el.

SUZUKI, tengeri sgr
A legfinomabb s legdrgbb sushi-halak kz tartozik.

UNAGI, angolna
Az desvizi angolna filit nyrson grillezik. Ezutn 5 percig gzlik, majd lecspgtetik. Mirinbl (des sakebl) s cukkorbl kszlt szsszal megkenik s mg egyszer grillezik. Szezmmaggal a legjobb.

MAGURO, tonhal Sushi nyers, sovny tonhalbl. A japn nemzeti sznekben.

CHU-TORO, zsros tonhal
Nyersen tlaljk. Kiss desks z, sztolvad a nyelven.

Amit a sushirl tudni kell:
Jellegzetes alapanyagok.
A sushi egyet jelent a japn konyhval. A kzzel formzott, tekercsbe bugyollt vagy a tlkban elrendezett apr nyencfalatok igazi mestermvek, melyek valdi eszttikai s kulinris lvezetet nyjtanak. Mindez nem vletlen, hiszen a pcolt rizsbl frissen fogott halbl s ropogs zldsgekbl ksztett sushi zletes s egszsges telklnlegessg. Aromja finom emelett zsr- s kalriaszegny, vitaminokban s svnyi anyagokban pedig gazdag. Napjainkban ezek az egzotikus rizsfalatkk szinte a vilgon mindentt nagy npszersgnek rvendenek. A sushi rendkvl vltozatos a felhasznlhat alapanyagok szma szinte vgtelen, az elkszts mdja pedig hagyomnyos s szles krben elterjedt. A sushit a japn telsor f- vagy utols eltti fogsaknt tlaljk, s kzzel vagy evplcikval fogyasztjk. A sushi-falatkkat szja s wasabi-krm (waszabi,zld szn japn torma) keverkbe mrtjk s egy falatban kapjk be.
A legfontosabb konyhai technolgik.
A sushi kszts igazi mvszet--valjk a japnok. Az alaplpsek elsajttsa azonban senkinek nem okoz klnsebb nehzsget. A nigiri-sushihoz a rizsgombcokat kzzel formzzk.A maki-sushit bambuszgyknyen ksztik s nori- (szrtott alga) lapokba gngylik. A kis tekercseket hoszo-makinak, a nagyokat futo-makinak nevezik. A temaki-sushit kzzel formzzk tlcsr alakra. A chirasi (csirasi) a sashimi (szasimi) s a mushi (musi) eurpban nem szmt klasszikus sushinak, de japnban ezek a fajtk is nagyon elterjedtek. A sashimi halszlvkonyra szeletelt friss hal valamilyen zldsggyon (pl.: pcolt jgretken). A chirasi hs, hal, omlett s zldsg keverke,amit hidegen tesznek a rizs tetejre, a mushi pedig a chirasi meleg vltozata.
A sushi ksztshez szksgnk van egy j les ksre, egy bambuszgyknyre, egy fa- vagy cserptlra, melyben a rizst kihtjk, tovbb fbl kszlt fz- s evplcikra.
Sztr.
Tongu: Shiitake ill. knai gombaknt is ismerik, frissen vagy szrtva kaphat. A szrtott gomba nagyon kiads, aromsabb is mint a friss.Garnlark: Tbbfle mretben is kaphat. Nyersen barnsszrke, ha megfzzk tvgygerjeszten rzsaszn lesz.
Lazac: A sushihoz hasznljk fel nyersen filzve vagy fstlve.
Szoju, szu s sake: Azaz szjaszsz, riszecet s szk. Ez a tri nlklzhetelen a sushi zestshez. A sake 15-20%-os alkoholtartalm erjesztett rizsital, amit rizsbornak is neveznek.
Nori-levelek: A bborszn tengeri moszatbl prselssel s szrtssal kszl. A szinte fekete levelek aromja pirtskor mg kifinomultabb vlik. Az elre megpirtott leveleket zld sznkrl lehet megismerni.
Kavir s halikra: A kavir klnfle szn lehet. A lazac ikrja vrsessrga, durva szemcsj, a kznsges tkehal kisebb s barnsvrs. A hering ikrja srga, a tokhal pedig ezstszrks csillog.
Kome: Japn kerek szem rizs, amely fzskor ragacsos lesz. A kereskedelemben sushi, ketan vagy nikisi rizsknt ismerik.
Gari s sga: Ecetben pcolt rzsaszn gymbrszeletek. A sushi minden fajtjhoz nlklzhetetlenek.
Kampjo: Szrtott, vkony szeletekre vgott tk. Hasznlat eltt be kell ztatni. Elssorban sushi-tekercsekhez hasznljk.Nyron frissen a tbbi vszakban szrtva kaphat.
Konbu s vakame: Japn tengeri moszatflk, rizstelekhez vagy levesbettknt hasznljk. Nyron frissen egybknt szrtva kaphat.
Mirin: des, szirupsrsg, alacsony alkoholtartalm rizsbor. Fzshez kivl.
Renkon: Ltuszgykr. Egy vizililiomfaj vilgos szn gykere. Frissen, fagyasztva, szrtva vagy konzervknt egyarnt kaphat.
Szurimi: Prselt, rkz tengeri halhs. Az egyenknt fliba csomagolt rudacskkat frissen vagy fagyasztva vsrolhatjuk meg.
Takuan: Nagyon kzkedvelt sushi-tltelk. A szrtst kveten eltett fehr szn fiaikont (japn retek) gyakran srgra sznezik.
Waszabi: Zld szn, csps japn torma. Kaphat konyhaksz krmknt, ill. por formjban is, amit felhasznls eltt vzzel kell elkeverni.
|
|